22 Eylül 2021 Çarşamba

17 yaşındaki Gamze'nin katledilmesine ilişkin dava açıldı

İş görüşmesi için gittiği otelin 5. katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybeden 17 yaşındaki Gamze Açar'ın ölümüne ilişkin hazırlanan soruşturma tamamlandı. Ankara'da yaşanan olayda Açar'ın cinsel istismara maruz kaldığı ve suçun üzerinin örtülmek istendiği için öldürüldüğü kaydedildi. Şüpheliler hakkında dava açıldı. 

Ankara'da iş görüşmesi için gittiği otelin 5'inci katından şüpheli biçimde düşerek, yaşamını yitiren Gamze Açar'ın ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. 17 yaşındaki Gamze Açar, sözde devre mülk satıcılığı adı altında kurulan sahte bir şirketin satış danışmanı ilanındaki numarayla iletişime geçmiş ardından da görüşmeye gitmişti.

Kızılcahamam'da götürüldüğü otelin 5. katında düştüğü iddia edilen Açar'ın ölümüne ilişkin Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı tamamladı.

DAVA AÇILDI
Mahkeme tarafından kabul edilen iddianame sonucu beş kişi hakkında, "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kasten öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

İddianamede, sanıklardan Rıza D.'nin Gamze'nin iş başvurusunu değerlendirme bahanesiyle, kendini patron olarak tanıtıp hileli hareketlerle güven oluşturduğu ve kadını gece saat 01.30'da diğer şüpheliler Mustafa Emre D. , Emre E. Mehmet Doğan ve Hüseyin Emre G.'nin bulunduğu otelin 506 nolu odasına getirdiği anlatıldı.

İddianamede, "Diğer şüpheliler ile birlikte fikir ve eylem birliği içerisinde maktule cebir kullanarak, cinsel istismarda bulundukları ve işledikleri suçların ortaya çıkmasını engellemek maksadıyla maktulü zorla tutulduğu odadan yardım istemek için çıktığı balkondan aşağıya atarak öldürdükleri" belirtildi.

CİNSEL İSTİSMARDA BULUNULDU
Adli Tıp Kurumu raporlarında, Gamze'nin kıyafetlerinde ve tırnaklarında şüphelilere ait DNA örnekleri bulunduğunun tespit edildiği belirtilerek, "şüpheliler tarafından cinsel istismarda bulunulduğuna ve maktulün buna karşı koymak istediğine delil oluşturmaktadır" denildi.

İNTİHAR ETTİĞİ İDDİASI ÇÜRÜTÜLDÜ
Ayrıca erkeklerin, "Gamze uyuşturucu kullandı ve intihar etti" iddiası da çürütüldü. İddianamede, "Kimya İhtisas Dairesi Başkanlığı Toksikoloji Şubesinin 19 Kasım 2020 tarihli raporunda maktulün kanında veya saçında uyuşturucu madde bulunmadığının tespit edildiği" ifade edildi.

SUÇU ÖRTMEK İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ
İddianamede beş erkeğin fikir ve eylem birliği içerisinde Rıza D. tarafından otele getirilen kadını, zorla otel odasında tutarak, birçok kez cinsel saldırıda bulundukları anlatılarak, "maktulün sabah saatlerinde yardım çığlıkları atarak balkona kaçması üzerine işledikleri suçların ortaya çıkmasını engellemek için maktulü öldürmek hususunda ortak suç işleme kararıyla maktulü bulundukları odanın balkonundan aşağıya atmak suretiyle ölümüne sebep oldukları ve bu şekilde üzerilerine atılı kasten öldürme suçunu işledikleri anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

İddianamede Rıza D.'nin İzmir'de benzer bir suça karıştığı da kaydedildi.