22 Eylül 2021 Çarşamba

İsrail askerleri eylem yapan Filistinlilere saldırdı

Siyonist İsrail askerleri, Ürdün Vadisi'nin kuzeyinde eylem düzenleyen Filistinlilere saldırdı. Saldırıda bir Filistinli hayatını kaybetti ve 158 kişi de yaralandı.

Siyonist İsrail askerleri, Ürdün ile Batı Şeria arasında yer alan Ürdün Vadisi'nin kuzeyinde eylem yapan Filistinlilere saldırdı. Saldırı sonucunda 158 kişi yaralanırken, Nablus kentinde İsrail askerlerinin ateş açması sonucu bir Filistinli hayatını kaybetti.

Ürdün Vadisi'nin kuzeyindeki Ayn el Hilve bölgesi yakınlarında bir araya gelen Filistinliler, İsrail'in yerleşim politikasına karşı eylem düzenledi. Filistinli Duvar ve Yerleşime Karşı Direniş Komitesi ile Filistinli ulusal gruplar tarafından düzenlenen eyleme yüzlerce kişi katıldı. Filistin bayrakları taşıyan eylemciler, İsrail'in yerleşim politikasını kınadı. Olay yerine gelen İsrail askerleri ise, eylemcilere biber gazı, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle saldırdı.

158 KİŞİ YARALANDI
Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin saldırısında 20'si plastik mermi, 46'si biber gazı, 92'si göz yaşartıcı gaz ile olmak üzere toplam 158 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi. Yaralılar arasında Tubas ve Kuzey Ürdün Vadisi Valisi Yunus El Assi ve Duvara ve Yerleşimlere Karşı Direniş Komisyonu Başkanı Velid Assaf'ın olduğu da belirtildi.

İSRAİL ASKERLERİ ATEŞ AÇTI
Nablus'un güneyinde yer alan Beyta kasabası yakınlarında İsrail askerleri, Filistin halkına ateş açtı. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin kurşunlarına hedef olan 41 yaşındaki Shadi Omar Lotfi Salim'in hayatını kaybettiği belirtildi. Filistin resmi haber ajansı WAFA tarafından yayınlanan haberlerde, İsrail askerlerinin Salim'in cansız bedeninin ele geçirdiği ifade edildi.