28 Temmuz 2021 Çarşamba

Neo-Trend işçileri kayıp patronun villasının önünde haklarını istedi

1 Temmuz'da kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden işten çıkarılan 104 Neo Trend Tekstil işçisi, kayıp patron Kazım Akbulut'un Bahçeşehir'deki villasının önünde eylem yaptı.

İstanbul Güngören'deki Gedikli Plaza içinde bulunan Neo Trend Tekstil'te 104 işçi, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden 1 Temmuz'da işten çıkarıldı. Neo Trend Tekstil işçileri haklarını almak için kayıp patron Kazım Akbulut'un Bahçeşehir'deki villasının önünde eylem yaptı.

Eylemde konuşan Neo Trend Tekstil işçisi Orhan Gürel, "Biz, 1 Temmuz işten çıkarma yasağının kalkması ile beraber işlerinden atılan 104 Neo-Trend tekstil işçisiyiz. Salgının başında kısa çalışma ödeneği ile beraber izne çıkarıldık. 1 Temmuz'da kısa çalışma ödeneğini ve işten çıkarma yasağının kalkması ile beraber işimize geri döndüğümüzde patron Kazım Akbulut'un iş yerini boşaltıp kaçtığını gördük, işten çıkarıldığımızı SGK'den gelen bir mesaj ile öğrendik" dedi.

Salgın sürecinde "Şirket binası taşınıyor" diyerek binayı boşaltan, işçilerin haklarını ödeyeceğinin sözünü veren patron Kazım Akbulut ve ailesinin, 1 Temmuz'a hazırlık yaptığını ifade eden Gürel, "104 işçinin toplamda yaklaşık bir buçuk milyon TL kıdem ve ihbar tazminatlarına el koyarak kayıplara karışmıştır. Vaktiyle 'Gerekirse iki villa satarım yine haklarınızı öderim' diyen, şimdi ise son sözü 'Benim param yok bir emekli maaşım var, benden para istemeyin, beni arayıp rahatsız etmeyin' olan Kazım Akbulut'a sesleniyoruz. Malını, mülkünü, Kaz Dağları'nda yaptığın tatilleri biliyoruz. Seni Kaz Dağları'nda olsan da bulacağız, gerekirse o 'iki villa'yı sattıracağız, haklarımızı alacağız" diye belirtti.