22 Eylül 2021 Çarşamba

Yüzlerce kadın Yağmur için buluştu

Didim'de katledilen 16 yaşındaki Yağmur Tayhan için bir araya gelen yüzlerce kadın katliamı protesto etti.

Aydın'ın Didim ilçesinde Nizam Cansızlar isimli erkek tarafından katledilen Yağmur Tayhan için yapılan cenaze töreninin ardından Didim Kadın Platformu öncülüğünde kadınlar Kent Meydanı'nda bir araya geldi. "Haklarımızdan hayatımızdan vazgeçmiyoruz" yazılı pankartın taşınarak alana giren yüzlerce kadın "Hayatımızdan haklarımızdan vazgeçmiyoruz" ve "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" sloganları attı. Kadınlar adına açıklamayı, CHP Kadın Kolları'ndan Arzu Barutçu okudu.

'YANLIŞ POLİTİKALARIN SONUCUDUR'
Faillere zemin hazırlayan bir sistemin olduğunu ve  faillerin cezai ehliyeti olmadığına dair raporlarla  kurtarıldığını ifade eden Barutçu, caydırıcı olmayan cezalar nedeniyle katliamların tekrarlandığını söyledi. Yağmur'un kaybının ardından hemen arama yapılmayarak 24 saat beklenmesini yanlış bulduğunu dile getiren Barutçu, "Önümüze çıkan acı gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliğidir. Ama biz ülke olarak her geçen gün daha da geriye gitmekteyiz, küçücük çocuklara kadın gözüyle bakmaya başladığımızdan beri ülkenin bütün dengeleri alt üst oldu. Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin bile diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyebilen, hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu söyleyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin kadınlar üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur" dedi.

'MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR'
6284 sayılı kanunun etkin olarak uygulanmasını ve İstanbul  Sözleşmesi'nin tekrar yürürlüğe girmesi gerektiğini söyleyen Barutçu, faile verilecek hiçbir cezai indirimi kabul etmediklerinin altını çizdi. Barutçu, "Başka Yağmurlar güvende yaşasın ve canından olmasın diye alanlardaki mücadelemiz kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir"  diye konuştu. 

Barutçu, sürecin takipçisi olacaklarını söylerken eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.